Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Klinik Hakkında

Ameliyat planlanan hastaların çoğu, ameliyat olması gerektiğini öğrendiği andan itibaren, ameliyattan ziyade ameliyat için uygulanacak anestezi ve anesteziden sonra uyanma ya da uyanamama kaygısı duymaya başlarlar.

Anestezi, ameliyathane koşullarında anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı tarafından uygulanır, anestezi uzmanları ameliyathanenin en önemli parçası, hatta gizli kahramanlarıdır, hastaya anestezi verilmeden ameliyat başlamaz.

Anestezi, bilinç kaybı ile birlikte veya bilinç kaybı olmadan his ve duyumların kaybı anlamına gelir. Ağrı hissinin kaybolmasının yanında anestezi, ameliyat ile ortaya çıkan stresi, korkuyu ve anksiyeteyi kontrol etmeyi amaçlar.

Anestezi uzmanının en önemli görevi, ameliyat öncesi hastayı muayene edip, tıbbi durumuna göre hastaya en uygun anestezi yöntemini seçmek ve hastayla birlikte karar vermektir. Genel anestezi mi, rejyonel (bölgesel) anestezi mi, lokal anestezi mi; uyanık mı, uyuyarak mı anestezi kararı basit görünen bir karar değildir. Hastanın alacağı anestezinin kesin kararı; ameliyatına, ameliyat süresinin uzunluğuna, hastanın tıbbi ve cerrahi öyküsüne ve fizik muayene bulgularına göre seçilir.

Uygulanabilir anestezi yöntemleri :
•Lokal Anestezi
•Rejyonel ( Bölgesel )Anestezi
•Sedasyon ve sedoanaljezi
•Maske Anestezisi
•Genel Anestezi

22 Aralık 2022